هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشویید؟

هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشویید؟

چقدر باید موهای خود را بشویید

هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشویید؟

آیا می دانید چقدر باید موهای خود را بشویید ؟ چربی مو همیشه هم مضر نخواهد بود. موهای چرب ظاهر خوبی نخواهند داشت اما سبومی که توسط پوست سر تولید می شود برای سلامتی مو و درخشانی آن حیاتی است. جدای این که از چه نوع شامپو برای شستن موهای خود استفاده می کنید، شستن موها می تواند یک عامل هم در بر فرم بودن موها باشد. موهایی که از این روغن طبیعی عاری هستند حالت خشکی و بد حالتی خواهند داشت. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی بیوتی لند به بررسی این می پردازیم که چقدر باید موهای خود را بشویید .

چقدر باید موهای خود را بشویید

امریکایی ها نسبت به تمیزی وسواس دارند اما در فرهنگ آن ها معمول نیست که هر روز موهای خود را با شامپو بشویند. تمام این شوینده ها می توانند موجب خشکی و تخریب مو ها گردند. پس شستن موهای خود را به حداقل می رسانند. باید استفاده از شامپو ها و شستن موها به گونه ای باشند که بین چربی طبیعی مو تعادل ایجاد کند.

اکثر مردم نیاز به شستن روزانه موهای خود ندارند. این که هر از چند روز باید موهای خود را بشویید به عوامل کمی بستگی دارد. زمانی باید موهای خود را بشویید که وقتی به آن ها دست میزنید احساس چرب بودن می کنید.

عواملی که تعیین می کند چقدر باید موهای خود را بشویید

عوامل بسیاری بر نیاز به شستن موها تاثیر می گذارند.

چربی

چرب شدن موها یک عامل مهم شستن آن ها محسوب می شود. میزان چربی تولید شده به سن، ژنتیک، جنسیت و محیط بستگی دارد. کودکان به اندازه نوجوانان و بزرگ سالان سبوم تولید نمی کنند. همین طور که سن افزایش می یابد دوباره چربی تولید شده کاهش پیدا می کند. یعنی بین سن 20 تا 30 سال به اوج خود می رسد و دوباره کاهش می یابد.

برخی از افراد با شستن مداوم موهای خود موجب تخریب آن ها می شوند. این افراد بهتر است که موهای خود را یک بار در هفته بشویند. حالت های متفاوتی وجود دارد که با توجه به آن ها فرد نیاز به شستن موهای خود دارد.

برخی از افراد به قدر کافی چربی تولید می کنند که هر روز موهای خود را بشویند اما این افراد بسیار نیستند. اکثر افراد به قدر کافی چربی تولید می کنند و هر دو روز یک بار نیاز به شستن موهای خود پیدا می کنند.

جنس مو

موهای صاف و نازک بیشتر از موهای ضخیم و فر یا حالت دار نیاز به شتن موها دارند. موهای صاف با سرعت بیشتری چربی به آن ها می چسبد بدین مفهوم که سریع تر حالت چسبناکی به خود می گیرند. موهای ضخیم، فر بیشتر خشک هستند و دیرتر چرب خواهند شد. سبوم یک بخش مهم از زیبایی و حالت دهی به موها می باشد زیرا موهای خشک بیشتر به رطوبت برای نرم شدن نیاز دارند.

موهای افراد امریکایی- افریقایی کمتر نیاز به شستن دارند. شستن زیاد بخصوص با شامپوهای قوی باعث آسیب رسیدن به موها و ریزش می گردد بخصوص اگر با مواد شیمیایی ترکیب شده باشند. افرادی که موهای خشک و زبر دارند نباید بیشتر یک بار در هفته موهای خود را بشویند.

تعرق

جای تعجب نیست که با کار کردن در بیرون از خانه عرق کنید. این که چه میزان عرق می کنید یک عامل مهم در نیاز به شستن موها می باشد. عرق کردن باعث پخش شدن سبوم می شود و موجب کثیف به نظر آمدن موها می گردد. همچنین باعث می شود که موها بوی تازگی و تمیزی ندهند. بعد از تعرق یا استفاده از کلاه یا کلاه ایمنی به مدت طولانی حتما موهای خود را با شامپو بشویید.

آلودگی های فیزیکی

آلودگی ها، گرد و خاک و … می توانند موجب آلوده شدن موها شوند. این آلودگی ها نه تنها موها را کثیف می کنند بلکه موجب آلرژی می شوند.

محصولات آرایشی

استفاده از محصولات آرایشی مو می تواند پوست سر را تحریک و به موها آسیب وارد کنند. استفاده زیاد از این محصولات موجب می شود که نیاز به شستن موها بیش از حالت های عادی احساس شود. این محصولات عبارتند از ژل، کرم، واکس، اسپری و …..

چقدر باید موهای خود را بشویید

آیا موهای خود را زیاد می شویید؟


شامپو به گونه ای طاحی شده است که پوست سر را تمیز می کند و روغن و چربی های اضافی را می شوید. اما شستن بیش از اندازه موها موجب می شود که چربی های طبیعی و مفید مو از بین بروند و به موها آسیب وارد شود. شامپو چربی ها را از بین می برد و پوست سر را خشک می کند. برای جلوگیری از این کار تنها شامپو را به زیشه موها بزنید. سپس بقیه موها با گذشتن شامپو از روی آن ها هنگام آبکشی تمیز خواهند شد.

شوره و شامپو

شوره یک نشانه از شستن بیش اندازه موها می باشد. موهای خشک، خارش و ایجاد پوست یا شوره نشانه های خشکی پوست سر می باشد. اما به این معنی نیست که موهای خود را هرگز نشوییم.

نظرات بازدیدکنندگان